Eastern arrernte

EASTERN ARRERNTE, EASTERN ARRERNTE, EASTERN ARRERNTE

 

Ikus Ozeania atalean ABORIGINAL WORDS liburua.

 

Language family: Australian, Pama-Nyungan, Arandic, Urtwa.

Language codes:

        ISO  639-1    -

        ISO  639-2    -

        ISO  639-3    variously:

                               amx – Anmatjirra

                               aly – Alyawarr

                               adg - Antekerrepenhe      

                               aer - Eastern Arrernte

                               are - Western Arrernte

 

Beste izen batzuk:

arrernte, eastern [AER] hizk. Australia.

arunta alt arrernte, eastern [AER].

eastern alt aranda arrernte, eastern [AER]. 

 

AUSTRALIA

 

arrernte, eastern (eastern aranda, arunta) [AER] 1.500/2.000 hiztun (1995, Neil Broad). Northern Territory, Alice Springs area, Santa Teresa, Hats Range. Australian, Pama-Nyungan, Arandic, Urtwa. Hurbilak ditu mparntwe arrernte, alyawarr arrernte akarre, anmatyerre, kaytetye, western arrarnta. Elebitasun programa ingelesez Santa Teresako eskolan. Hiztegia.Gramatika.

 

Hizkuntza / lengua:  eastern arrernteera / eastern arrernte / eastern arrernte / eastern arrernte.

Hiztunak / hablantes (1995): 1.500/2.000 (Ethnologue).

Herrialdea / país: Australia.

 

 

HISTORIA.

 

HIZKUNTZA. Ezaugarri nagusiak.

Fonetika.

Morfosintaxia

Idazkera. Latindar alfabetoa bere zeinu bereziekin.

 

 

HISTORIA.

 

LENGUA. Principales características.

Fonética.

Morfosintaxis.  

Escritura. Alfabeto latino con signos especiales propios.

 

 

GRAMATIKAK, METODOAK, ESKULIBURUAK

 

ABORIGINAL WORDS, Macquarie Dictionary, Words from australian aboriginal and Torres Strait islander languages, Part I: New South Wales: bundjalung, ngiyampaa, paakantyi, the sydney language, wiradjuri. Part II: Victoria: wembawenba. Part III: South Australia: diyari, kaurna. Part IV:Western Australia: nyungar, gooniyandi, yindjibarndi. Part V: Northern Territory: dätiwuy, eastern arrernte, murrinh-patha. Part VI: Queensland: meryam mir, wik-mungkan, torres strait creole, General editors: Nick Thieberger and William McGregor, The University of Sydney, 19,5x12,5, 724 or., Sydney, 2007.

 

FONOLOGIA

 

Kontsonanteak

 

 

Peripheral

Coronal

Laminal

Apical

Bilabial

Velar

Uvular

Palatal

Dental

Alveolar

Retroflex

Stop

p pʷ

k kʷ

 

c cʷ

t̪ t̪ʷ

t tʷ

ʈ ʈʷ

Nasal

m mʷ

ŋ ŋʷ

 

ɲ ɲʷ

n̪ n̪ʷ

n nʷ

ɳ ɳʷ

Prestpped nasal

ᵖm ᵖmʷ

ᵏŋ ᵏŋʷ

 

ᶜɲ ᶜɲʷ

ᵗ̪n̪ ᵗ̪n̪ʷ

ᵗn ᵗnʷ

ʈɳ ʈɳʷ

Lateral approximant

 

 

 

ʎ ʎʷ

l̪ l̪ʷ

l lʷ

ɭ ɭʷ

approximant

w

ɰ~ʁ

j jʷ

 

 

ɻ ɻʷ

Tap/Trill

 

 

 

 

 

r rʷ

 

/ɰ~ʁ/ is described as velar ([ɰ]) by Breen (2005), and as uvular ([ʁ̞]) by Henderson (2003). Stops are unaspirated.

 

 

Bokalak

 

 

Front

Central

Back

High

(i)

 

(u)

Mid

 

ə

 

Low

 

a

 

 

 

ORTOGRAFIA

 

Arrernte ortografiak ez du onartzen hitz-hasieran /ə/

eta hitz guztiei amaieran  e eransten die.

Arrernte orthography does not write word-initial /ə/,

and adds an e to the end of every word.

 

 

 

Peripheral

Coronal

Laminal

Apical

Bilabial

Velar

Uvular

Palatal

Dental

Alveolar

Retroflex

Stop

p pw

k kw

 

ty tyw

th thw

t tw

rt rtw

Nasal

m mw

ng ngw

 

ny nyw

nh nhw

n nw

rn rnw

Prestopped nasal

pm pmw

kng kngw

 

tny tnyw

tnh/thn tnhw/thnw

tn tnw

rtn rtnw

Lateral

 

 

 

ly lyw

lh lhw

l lw

rl rlw

Approximant

w

h

y yw

 

 

r rw

Tap/Trill

 

 

 

 

 

rr rrw

 

 

Front

Central

Back

High

(i/ey)

 

(u/we)

Mid

 

e

 

Low

 

a

 

 

 

Izenordainak

 

Non-skin-group-marking pronouns (Eastern/Central Arrernte)

person

number

subject

object

dative

possessive

1

singular

ayenge/the

ayenge/ayenhe

atyenge

atyenhe/atyinhe

dual

ilerne

ilernenhe

ilerneke

ilernekenhe

plural

anwerne

anwernenhe

anwerneke

anwernekenhe

2

singular

unte

ngenhe

ngkwenge

ngkwinhe

dual

mpwele

mpwelenhe

mpweleke

mpwelekenhe

plural

arrantherre

arrenhantherre

arrekantherre

arrekantherrenhe

3

singular

re

renhe

ikwere

ikwerenhe

dual

re-atherre

renhe-atherre
renhe-atherrenhe

ikwere-atherre

ikwere-atherrenhe

plural

itne

itnenhe

itneke

itnekenhe